Atmel AT29LV512-12JU
AT29LV512-12JU picture photo
Mfg. Part Number
AT29LV512-12JU
Brief Description
IC FLASH 512KBIT 120NS 32PLCC
Datasheet Download
AT29LV512-12JU.pdf
Availability of AT29LV512-12JU
QUANTITY
AT29LV512-12JU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29LV512-12JU
Internal Part NumberEIS-AT29LV512-12JU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Memory TypeFLASH
Memory Size512K (64K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29LV512-12JU
Related LinksAT29LV5, AT29LV512-12JU Datasheet, Atmel Distributor
AT29LV512-12JU Details Description
Related parts for AT29LV512-12JU
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 12POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 50V 1A DFS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
PIN-STAKED FLEX JUMPER 5POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 280POS .6MM datasheet.pdf