Atmel AT29LV512-15TU
AT29LV512-15TU picture photo
Mfg. Part Number
AT29LV512-15TU
Brief Description
IC FLASH 512KBIT 150NS 32TSOP
Datasheet Download
AT29LV512-15TU.pdf
Availability of AT29LV512-15TU
QUANTITY
AT29LV512-15TU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29LV512-15TU
Internal Part NumberEIS-AT29LV512-15TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size512K (64K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29LV512-15TU
Related LinksAT29LV5, AT29LV512-15TU Datasheet, Atmel Distributor
AT29LV512-15TU Details Description
Related parts for AT29LV512-15TU
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
AMP TBC RECP ASSY 200 PS 4 RW datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 100MA SSSMINI-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 5W datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 4A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 WHT 12X6" datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 29POS .100 datasheet.pdf