Abracon Corporation ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T picture photo
Mfg. Part Number
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T.pdf
Availability of ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
QUANTITY
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
Internal Part NumberEIS-ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
3D ModelASEMP.pdfASEMP.stp
Standard Package1,000
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)26mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
Related LinksASEMPC-16., ASEMPC-16.000MHZ-LR-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASEMPC-16.000MHZ-LR-T Details Description
Related parts for ASEMPC-16.000MHZ-LR-T
SWITCH ROLLER SPDT 15A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC SHIFT REG SPI GPI 24TSSOP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 900A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf