Atmel AT30TS75A-SS8M-T
AT30TS75A-SS8M-T picture photo
Mfg. Part Number
AT30TS75A-SS8M-T
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC
Datasheet Download
AT30TS75A-SS8M-T.pdf
Availability of AT30TS75A-SS8M-T
QUANTITY
AT30TS75A-SS8M-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT30TS75A-SS8M-T
Internal Part NumberEIS-AT30TS75A-SS8M-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDigital Temperature Sensors
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeI²C/SMBus
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Resolution11 b
FeaturesOne-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution, Shutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±1°C (±3°C)
Test Condition0°C ~ 85°C (-40°C ~ 120°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT30TS75A-SS8M-T
Related LinksAT30TS75, AT30TS75A-SS8M-T Datasheet, Atmel Distributor
AT30TS75A-SS8M-T Details Description
Related parts for AT30TS75A-SS8M-T
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM RING NON INS 2AWG datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 24POS datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 696UH 2A 128 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC 48MHZ SMD datasheet.pdf