Atmel AT34C02-10PC-1.8
AT34C02-10PC-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT34C02-10PC-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP
Datasheet Download
AT34C02-10PC-1.8.pdf
Availability of AT34C02-10PC-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT34C02-10PC-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT34C02-10PC-1.8
Internal Part NumberEIS-AT34C02-10PC-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT34C02-10PC-1.8
Related LinksAT34C02-, AT34C02-10PC-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT34C02-10PC-1.8 Details Description
Related parts for AT34C02-10PC-1.8
RES SMD 28 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 7/16" datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 12X8X6" GREY datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf