Atmel AT34C02D-XHMHL-T
AT34C02D-XHMHL-T picture photo
Mfg. Part Number
AT34C02D-XHMHL-T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT34C02D-XHMHL-T.pdf
Availability of AT34C02D-XHMHL-T
QUANTITY
AT34C02D-XHMHL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT34C02D-XHMHL-T
Internal Part NumberEIS-AT34C02D-XHMHL-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT34C02D-XHMHL-T
Related LinksAT34C02D, AT34C02D-XHMHL-T Datasheet, Atmel Distributor
AT34C02D-XHMHL-T Details Description
Related parts for AT34C02D-XHMHL-T
PROTECT HEADER STRT 14 CONTACT datasheet.pdf
CONN HDR 22POS R/A DUAL .163 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLXR 1:5 134MHZ 8SOP datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
IC BUFFER 1:8 CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf