Atmel AT34C02N-10SI
AT34C02N-10SI picture photo
Mfg. Part Number
AT34C02N-10SI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT34C02N-10SI.pdf
Availability of AT34C02N-10SI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT34C02N-10SI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT34C02N-10SI
Internal Part NumberEIS-AT34C02N-10SI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT34C02N-10SI
Related LinksAT34C0, AT34C02N-10SI Datasheet, Atmel Distributor
AT34C02N-10SI Details Description
Related parts for AT34C02N-10SI
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW ROTARY FLAT SHAFT SMALL KNOB datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 21A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf