Atmel AT49F001AN-55TU
AT49F001AN-55TU picture photo
Mfg. Part Number
AT49F001AN-55TU
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP
Datasheet Download
AT49F001AN-55TU.pdf
Availability of AT49F001AN-55TU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT49F001AN-55TU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F001AN-55TU
Internal Part NumberEIS-AT49F001AN-55TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size1M (128K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F001AN-55TU
Related LinksAT49F00, AT49F001AN-55TU Datasheet, Atmel Distributor
AT49F001AN-55TU Details Description
Related parts for AT49F001AN-55TU
CONN EDGECARD 10POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HIGH/OFF/LOW datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 6.72NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf