| Internal Part Number | EIS-AT49F001ANT-45TI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 156 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 1M (128K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) | |