Atmel AT49F002AN-55TI
AT49F002AN-55TI picture photo
Mfg. Part Number
AT49F002AN-55TI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP
Datasheet Download
AT49F002AN-55TI.pdf
Availability of AT49F002AN-55TI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT49F002AN-55TI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F002AN-55TI
Internal Part NumberEIS-AT49F002AN-55TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F002AN-55TI
Related LinksAT49F00, AT49F002AN-55TI Datasheet, Atmel Distributor
AT49F002AN-55TI Details Description
Related parts for AT49F002AN-55TI
JUMPER-H1505TR/A3049G/H1505TR 2" datasheet.pdf
IC COMP 7NS FAST QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS DUAL TH datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf