Atmel AT49F002ANT-55JI
AT49F002ANT-55JI picture photo
Mfg. Part Number
AT49F002ANT-55JI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC
Datasheet Download
AT49F002ANT-55JI.pdf
Availability of AT49F002ANT-55JI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT49F002ANT-55JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F002ANT-55JI
Internal Part NumberEIS-AT49F002ANT-55JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F002ANT-55JI
Related LinksAT49F002, AT49F002ANT-55JI Datasheet, Atmel Distributor
AT49F002ANT-55JI Details Description
Related parts for AT49F002ANT-55JI
IDC CABLE-AKR34A/ AE34G / APK34A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 9UF 10% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf