Atmel AT49F002ANT-55JI
AT49F002ANT-55JI picture photo
Mfg. Part Number
AT49F002ANT-55JI
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 55NS 32PLCC
Datasheet Download
AT49F002ANT-55JI.pdf
Availability of AT49F002ANT-55JI
QUANTITY
AT49F002ANT-55JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT49F002ANT-55JI
Internal Part NumberEIS-AT49F002ANT-55JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT49F002ANT-55JI
Related LinksAT49F002, AT49F002ANT-55JI Datasheet, Atmel Distributor
AT49F002ANT-55JI Details Description
Related parts for AT49F002ANT-55JI
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V 10-MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf