Amphenol Sine Systems AT62-201-16NKIT
AT62-201-16NKIT picture photo
Mfg. Part Number
AT62-201-16NKIT
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
SOCKET CONTACT NIC AT KIT
Datasheet Download
AT62-201-16NKIT.pdf
Availability of AT62-201-16NKIT
QUANTITY
AT62-201-16NKIT Order Process
Ship out your order
Specifications of AT62-201-16NKIT
Internal Part NumberEIS-AT62-201-16NKIT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesAT Series™
PackagingBulk
TypeMachined
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge16-18 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingNickel
Plating - Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT62-201-16NKIT
Related LinksAT62-20, AT62-201-16NKIT Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
AT62-201-16NKIT Details Description
Related parts for AT62-201-16NKIT
IC REG LDO 15V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 180MA 29.7 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A TO-220FI datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 80W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.7A 10.5 MOHM datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 28TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf