Atmel AT80C51RD2-SLSIM
AT80C51RD2-SLSIM picture photo
Mfg. Part Number
AT80C51RD2-SLSIM
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC
Datasheet Download
AT80C51RD2-SLSIM.pdf
Availability of AT80C51RD2-SLSIM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT80C51RD2-SLSIM Order Process
Ship out your order
Specifications of AT80C51RD2-SLSIM
Internal Part NumberEIS-AT80C51RD2-SLSIM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series80C
PackagingTube
Core Processor80C51
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT80C51RD2-SLSIM
Related LinksAT80C51R, AT80C51RD2-SLSIM Datasheet, Atmel Distributor
AT80C51RD2-SLSIM Details Description
Related parts for AT80C51RD2-SLSIM
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 4CH 36VFQFPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf