Atmel AT89C2051-12SU
AT89C2051-12SU picture photo
Mfg. Part Number
AT89C2051-12SU
Brief Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
AT89C2051-12SU.pdf
Availability of AT89C2051-12SU
QUANTITY
AT89C2051-12SU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89C2051-12SU
Internal Part NumberEIS-AT89C2051-12SU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 17/Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package37
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsLED
Number of I/O15
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89C2051-12SU
Related LinksAT89C20, AT89C2051-12SU Datasheet, Atmel Distributor
AT89C2051-12SU Details Description
Related parts for AT89C2051-12SU
Crystal 32.5140MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
SWITCH MODULE FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE 500A 690V DIN 2 AR UC datasheet.pdf
22 MODIV HSG DR MRKD .100 POL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf