| Internal Part Number | EIS-AT89C51-33JI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Standard Package | 27 | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | 80C51 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | UART/USART | |
| Peripherals | - | |
| Number of I/O | 32 | |
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 128 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |