Sullins Connector Solutions PZC18SBEN
PZC18SBEN picture photo
Mfg. Part Number
PZC18SBEN
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS
Datasheet Download
PZC18SBEN.pdf
Availability of PZC18SBEN
QUANTITY
PZC18SBEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PZC18SBEN
Internal Part NumberEIS-PZC18SBEN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PZC18SBEN
Related LinksPZC1, PZC18SBEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PZC18SBEN Details Description
Related parts for PZC18SBEN
IC ADC 20BIT DIFFINPUT/REF16SSOP datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.96NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf