Amphenol Aerospace Operations MS27467P15A37P
MS27467P15A37P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467P15A37P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467P15A37P.pdf
Availability of MS27467P15A37P
QUANTITY
MS27467P15A37P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467P15A37P
Internal Part NumberEIS-MS27467P15A37P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467P15A37P
Related LinksMS27467, MS27467P15A37P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467P15A37P Details Description
Related parts for MS27467P15A37P
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
INMATE MINI SL BOB 5 1=10PCS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC DDR1 256MB 2.5V 166MHZ 60FBGA datasheet.pdf