Atmel AT89LP51RB2-20AAU
AT89LP51RB2-20AAU picture photo
Mfg. Part Number
AT89LP51RB2-20AAU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44LQFP
Datasheet Download
AT89LP51RB2-20AAU.pdf
Availability of AT89LP51RB2-20AAU
QUANTITY
AT89LP51RB2-20AAU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89LP51RB2-20AAU
Internal Part NumberEIS-AT89LP51RB2-20AAU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoftware Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 06/Jun/2014
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series89LP
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size24KB (24K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.375K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89LP51RB2-20AAU
Related LinksAT89LP51, AT89LP51RB2-20AAU Datasheet, Atmel Distributor
AT89LP51RB2-20AAU Details Description
Related parts for AT89LP51RB2-20AAU
CONN HEADER 5POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .125" datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 476 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf