Atmel AT89S8253-24PI
AT89S8253-24PI picture photo
Mfg. Part Number
AT89S8253-24PI
Brief Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
AT89S8253-24PI.pdf
Availability of AT89S8253-24PI
QUANTITY
AT89S8253-24PI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT89S8253-24PI
Internal Part NumberEIS-AT89S8253-24PI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package10
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size12KB (12K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT89S8253-24PI
Related LinksAT89S82, AT89S8253-24PI Datasheet, Atmel Distributor
AT89S8253-24PI Details Description
Related parts for AT89S8253-24PI
CAP THIN FILM 0.2PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 80W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf