Atmel AT90CAN64-16AU
AT90CAN64-16AU picture photo
Mfg. Part Number
AT90CAN64-16AU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
AT90CAN64-16AU.pdf
Availability of AT90CAN64-16AU
QUANTITY
AT90CAN64-16AU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT90CAN64-16AU
Internal Part NumberEIS-AT90CAN64-16AU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® 90CAN
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT90CAN64-16AU
Related LinksAT90CAN, AT90CAN64-16AU Datasheet, Atmel Distributor
AT90CAN64-16AU Details Description
Related parts for AT90CAN64-16AU
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADA4850-2YCP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 17POS datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR LGHT CURTAIN 3M 5M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.33A 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 250 MOHM datasheet.pdf
BACKSHELLS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 10% X6S 1206 datasheet.pdf