Atmel AT90SCR100H-Z1T
AT90SCR100H-Z1T picture photo
Mfg. Part Number
AT90SCR100H-Z1T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFN
Datasheet Download
AT90SCR100H-Z1T.pdf
Availability of AT90SCR100H-Z1T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT90SCR100H-Z1T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT90SCR100H-Z1T
Internal Part NumberEIS-AT90SCR100H-Z1T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® 90SCR
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SmartCard, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O-
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT90SCR100H-Z1T
Related LinksAT90SCR, AT90SCR100H-Z1T Datasheet, Atmel Distributor
AT90SCR100H-Z1T Details Description
Related parts for AT90SCR100H-Z1T
IC CTRLR PWM CM OTP HV 8DIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 740MA 320 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 820 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SMC datasheet.pdf