Atmel AT90USB162-16MUR
AT90USB162-16MUR picture photo
Mfg. Part Number
AT90USB162-16MUR
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
AT90USB162-16MUR.pdf
Availability of AT90USB162-16MUR
QUANTITY
AT90USB162-16MUR Order Process
Ship out your order
Specifications of AT90USB162-16MUR
Internal Part NumberEIS-AT90USB162-16MUR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
megaAVR Introduction
PCN Design/SpecificationCopper Bonding Wire 19/Dec/2014
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
PCN OtherMSL3 to MSL1 05/Apr/2013
MSL Update 26/Feb/2014
MSL Revision A 26/Mar/2014
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® 90USB
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT90USB162-16MUR
Related LinksAT90USB1, AT90USB162-16MUR Datasheet, Atmel Distributor
AT90USB162-16MUR Details Description
Related parts for AT90USB162-16MUR
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 48SSOP datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 101.5PSI ABS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf