Atmel AT91SAM9CN12B-CUR
AT91SAM9CN12B-CUR picture photo
Mfg. Part Number
AT91SAM9CN12B-CUR
Brief Description
IC MCU ARM9 128KB ROM 247BGA
Datasheet Download
AT91SAM9CN12B-CUR.pdf
Availability of AT91SAM9CN12B-CUR
QUANTITY
AT91SAM9CN12B-CUR Order Process
Ship out your order
Specifications of AT91SAM9CN12B-CUR
Internal Part NumberEIS-AT91SAM9CN12B-CUR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSoftware Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - ARM-based Embedded MPUs
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM9CN
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM9®
Core Size16/32-Bit
Speed400MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O105
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeROM
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.9 V ~ 1.1 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case217-LFBGA
Supplier Device Package217-BGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT91SAM9CN12B-CUR
Related LinksAT91SAM9, AT91SAM9CN12B-CUR Datasheet, Atmel Distributor
AT91SAM9CN12B-CUR Details Description
Related parts for AT91SAM9CN12B-CUR
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
RES 400 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER 12BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf