Atmel AT93C46-10TU-1.8 SL383
AT93C46-10TU-1.8 SL383 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C46-10TU-1.8 SL383
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT93C46-10TU-1.8 SL383.pdf
Availability of AT93C46-10TU-1.8 SL383
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT93C46-10TU-1.8 SL383 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C46-10TU-1.8 SL383
Internal Part NumberEIS-AT93C46-10TU-1.8 SL383
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8 or 64 x 16)
Speed250kHz, 1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C46-10TU-1.8 SL383
Related LinksAT93C46-10T, AT93C46-10TU-1.8 SL383 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C46-10TU-1.8 SL383 Details Description
Related parts for AT93C46-10TU-1.8 SL383
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 100X100X1MM datasheet.pdf
DIE SET (5) AVIK 22-14 AWG MMT datasheet.pdf
RES 541 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf