| Internal Part Number | EIS-AT93C56A-10TU-2.7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| PCN Obsolescence/ EOL | AT93C56,66A 27/Oct/2011 | |
| Standard Package | 100 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 2K (256 x 8, 128 x 16) | |
| Speed | 1MHz, 2MHz | |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |