Vishay/Dale RNC60J1962BSB14
RNC60J1962BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1962BSB14
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1962BSB14.pdf
Availability of RNC60J1962BSB14
QUANTITY
RNC60J1962BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1962BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1962BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1962BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1962BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1962BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1962BSB14
FUSE AUTOMOTIVE 15A 90VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ASSY, RCPT, 50 POSN, B SLOT datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 12 VDC 8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS BOX MT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 219.45VC P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 THRUHL datasheet.pdf
MOD TEMP SENSOR 4KB EEP 8TDFN datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf