| Internal Part Number | EIS-AT93C66AY6-10YH-1.8 SL383 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 4K (512 x 8 or 256 x 16) | |
| Speed | 250kHz, 1MHz, 2MHz | |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |