AVX Corporation MR055E334ZAA
MR055E334ZAA picture photo
Mfg. Part Number
MR055E334ZAA
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
MR055E334ZAA.pdf
Availability of MR055E334ZAA
QUANTITY
MR055E334ZAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR055E334ZAA
Internal Part NumberEIS-MR055E334ZAA
Standard Package1,000
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.235" (5.97mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR055E334ZAA
Related LinksMR055E, MR055E334ZAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR055E334ZAA Details Description
Related parts for MR055E334ZAA
IC FPGA 145 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE STRIP 130A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 11.7A 13 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8-DFN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 61MM datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf