| Internal Part Number | EIS-AT93C86A-10SU-2.7 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 16K (2K x 8, 1K x 16) | |
| Speed | 1MHz, 2MHz | |
| Interface | Microwire, 3-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |