Artesyn Embedded Technologies ATA00A36-L
ATA00A36-L picture photo
Mfg. Part Number
ATA00A36-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 5V 0.6A DIP
Datasheet Download
ATA00A36-L.pdf
Availability of ATA00A36-L
QUANTITY
ATA00A36-L Order Process
Ship out your order
Specifications of ATA00A36-L
Internal Part NumberEIS-ATA00A36-L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesATA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.94" L x 0.54" W x 0.31" H (23.9mm x 13.7mm x 8.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATA00A36-L
Related LinksATA00, ATA00A36-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ATA00A36-L Details Description
Related parts for ATA00A36-L
IC DECODER/DVR 4DIGIT DISP 40DIP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF04A/AF04/AFE04T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT W/O NUT 15POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 332CABGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 2POS 2.54MM datasheet.pdf