GE Critical Power ATA010A0X43-SR
ATA010A0X43-SR picture photo
Mfg. Part Number
ATA010A0X43-SR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 10A SMD
Datasheet Download
ATA010A0X43-SR.pdf
Availability of ATA010A0X43-SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATA010A0X43-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATA010A0X43-SR
Internal Part NumberEIS-ATA010A0X43-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™ II
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8.3V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series55W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATA010A0X43-SR
Related LinksATA010A, ATA010A0X43-SR Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATA010A0X43-SR Details Description
Related parts for ATA010A0X43-SR
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 170MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 619 OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V datasheet.pdf
Crystal 28.3220MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf