Atmel ATA8405-6DQY-66
ATA8405-6DQY-66 picture photo
Mfg. Part Number
ATA8405-6DQY-66
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
IC XMITTER UHF 433MHZ 10TSSOP
Datasheet Download
ATA8405-6DQY-66.pdf
Availability of ATA8405-6DQY-66
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATA8405-6DQY-66 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATA8405-6DQY-66
Internal Part NumberEIS-ATA8405-6DQY-66
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package5,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency433MHz
ApplicationsRKE, Remote Control Systems
Modulation or ProtocolASK, FSK
Data Rate (Max)40kbps
Power - Output6dBm
Current - Transmitting8.5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
Features-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATA8405-6DQY-66
Related LinksATA8405, ATA8405-6DQY-66 Datasheet, Atmel Distributor
ATA8405-6DQY-66 Details Description
Related parts for ATA8405-6DQY-66
HDWR SWITCH NUT NICKEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
HSG 3.96MM WTB POS LOCK 4POS GWC datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN FFC 40POS .5MM datasheet.pdf
75UF 16V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf