| Internal Part Number | EIS-ATD1FL4110 | |
| Product Training Modules | DIN Rails Terminal Blocks | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Din Rail, Channel | |
| Series | ATD | |
| Type | Disconnect, Feed Through | |
| Disconnect Type | Fuse, Lever | |
| Number of Positions | 4 | |
| Number of Levels | 2; Connected | |
| Terminal - Width | 8.0mm | |
| Termination Style | Screw | |
| Current - IEC | - | |
| Voltage - IEC | 500V | |
| Current - UL | - | |
| Voltage - UL | 110V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-20 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-4mm² | |
| Features | LED | |
| Color | Gray | |
| Fuse Type | 5mm x 20mm, 5mm x 25mm | |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Stripping Length | 9.5mm | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ATD1FL4110 | |
| Related Links | ATD1F, ATD1FL4110 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor | |
 | 1N978B_T50A | DIODE ZENER 51V 500MW DO35 | datasheet.pdf | |