Abracon Corporation ATFC-0201-2N1-BT
ATFC-0201-2N1-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0201-2N1-BT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.1NH 200MA 700 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0201-2N1-BT.pdf
Availability of ATFC-0201-2N1-BT
QUANTITY
ATFC-0201-2N1-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0201-2N1-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0201-2N1-BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesATFC RF Thin Film Chip Inductors
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelATFC-0201.pdfATFC-0201.stp
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0201
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreCeramic
Inductance2.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test500kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0201-2N1-BT
Related LinksATFC-020, ATFC-0201-2N1-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0201-2N1-BT Details Description
Related parts for ATFC-0201-2N1-BT
TRIMMER 300 OHM 0.1W TH datasheet.pdf
CONN HOUSING 17PS .100 SGL datasheet.pdf
BOARD EVAL LM2831ZMF datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 1POLE datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf