Abracon Corporation ATFC-0201HQ-2N9B-T
ATFC-0201HQ-2N9B-T picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0201HQ-2N9B-T
Brief Description
FIXED IND 2.9NH 450MA 250 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0201HQ-2N9B-T.pdf
Availability of ATFC-0201HQ-2N9B-T
QUANTITY
ATFC-0201HQ-2N9B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0201HQ-2N9B-T
Internal Part NumberEIS-ATFC-0201HQ-2N9B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelATFC-0201HQ.pdfATFC-0201HQ.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0201HQ
Material - CoreCeramic
Inductance2.9nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0201HQ-2N9B-T
Related LinksATFC-0201, ATFC-0201HQ-2N9B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0201HQ-2N9B-T Details Description
Related parts for ATFC-0201HQ-2N9B-T
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS GLD datasheet.pdf
IC DRIVER DARL SNK TTL 7CH 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 8A 9.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PMU 2CH 0.36A 40TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS datasheet.pdf
3 V/5 V, 450 uA 16-Bit, Sigma-Delta ADC IC datasheet.pdf