Abracon Corporation ATFC-0201HQ-3N6B-T
ATFC-0201HQ-3N6B-T picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0201HQ-3N6B-T
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 350MA 400 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0201HQ-3N6B-T.pdf
Availability of ATFC-0201HQ-3N6B-T
QUANTITY
ATFC-0201HQ-3N6B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0201HQ-3N6B-T
Internal Part NumberEIS-ATFC-0201HQ-3N6B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelATFC-0201HQ.pdfATFC-0201HQ.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0201HQ
Material - CoreCeramic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0201HQ-3N6B-T
Related LinksATFC-0201, ATFC-0201HQ-3N6B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0201HQ-3N6B-T Details Description
Related parts for ATFC-0201HQ-3N6B-T
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
IC XMITTER/LO SOURCE 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 21POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 8.192MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf