TDK Corporation MLG0402Q2N4CT000
MLG0402Q2N4CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0402Q2N4CT000
Brief Description
FIXED IND 2.4NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
MLG0402Q2N4CT000.pdf
Availability of MLG0402Q2N4CT000
QUANTITY
MLG0402Q2N4CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0402Q2N4CT000
Internal Part NumberEIS-MLG0402Q2N4CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.4nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq2 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0402Q2N4CT000
Related LinksMLG0402Q, MLG0402Q2N4CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0402Q2N4CT000 Details Description
Related parts for MLG0402Q2N4CT000
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEAVY WALL 1 1/2" BLACK 50' datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 96 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 10SDIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf