Abracon Corporation ATFC-0402HQ-1N3B-T
ATFC-0402HQ-1N3B-T picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402HQ-1N3B-T
Brief Description
FIXED IND 1.3NH 730MA 120 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402HQ-1N3B-T.pdf
Availability of ATFC-0402HQ-1N3B-T
QUANTITY
ATFC-0402HQ-1N3B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402HQ-1N3B-T
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402HQ-1N3B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesATFC RF Thin Film Chip Inductors
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelATFC-0402HQ.pdfATFC-0402HQ.stp
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0402HQ
PackagingCut Tape (CT)
TypeThin Film
Material - CoreCeramic
Inductance1.3nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating730mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402HQ-1N3B-T
Related LinksATFC-0402, ATFC-0402HQ-1N3B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402HQ-1N3B-T Details Description
Related parts for ATFC-0402HQ-1N3B-T
REG 1.0V 18A 4.5/5.5VIN VERT datasheet.pdf
CONN REC 5 POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LINE RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 50POS D89-SERIES datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CURRENT LIMITED SWITCH 5SOT23 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf