Abracon Corporation ATFC-0402HQ-1N5B-T
ATFC-0402HQ-1N5B-T picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402HQ-1N5B-T
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 730MA 140 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402HQ-1N5B-T.pdf
Availability of ATFC-0402HQ-1N5B-T
QUANTITY
ATFC-0402HQ-1N5B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402HQ-1N5B-T
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402HQ-1N5B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesATFC RF Thin Film Chip Inductors
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelATFC-0402HQ.pdfATFC-0402HQ.stp
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0402HQ
PackagingCut Tape (CT)
TypeThin Film
Material - CoreCeramic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating730mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402HQ-1N5B-T
Related LinksATFC-0402, ATFC-0402HQ-1N5B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402HQ-1N5B-T Details Description
Related parts for ATFC-0402HQ-1N5B-T
DSUB CABLE - CMP09G/AE09G/CFP09G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 7VC X2-DFN1010 datasheet.pdf
150UF 450V 30X30MM 85C 15000H datasheet.pdf