Abracon Corporation ATFC-0402HQ-4N7B-T
ATFC-0402HQ-4N7B-T picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0402HQ-4N7B-T
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 330MA 500 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0402HQ-4N7B-T.pdf
Availability of ATFC-0402HQ-4N7B-T
QUANTITY
ATFC-0402HQ-4N7B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0402HQ-4N7B-T
Internal Part NumberEIS-ATFC-0402HQ-4N7B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesATFC RF Thin Film Chip Inductors
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelATFC-0402HQ.pdfATFC-0402HQ.stp
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesATFC-0402HQ
PackagingCut Tape (CT)
TypeThin Film
Material - CoreCeramic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating330mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0402HQ-4N7B-T
Related LinksATFC-0402, ATFC-0402HQ-4N7B-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0402HQ-4N7B-T Details Description
Related parts for ATFC-0402HQ-4N7B-T
VARISTOR 11V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf