Abracon Corporation ATFC-0603-18N-FT
ATFC-0603-18N-FT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0603-18N-FT
Brief Description
FIXED IND 18NH 300MA 1.65 OHM
Datasheet Download
ATFC-0603-18N-FT.pdf
Availability of ATFC-0603-18N-FT
QUANTITY
ATFC-0603-18N-FT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0603-18N-FT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0603-18N-FT
Material - CoreCeramic
Inductance18nH
Tolerance±1%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0603-18N-FT
Related LinksATFC-060, ATFC-0603-18N-FT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0603-18N-FT Details Description
Related parts for ATFC-0603-18N-FT
IC IR RCVR MOD 38KHZ DOME RADIAL datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf