Abracon Corporation ATFC-0603-4N7-BT
ATFC-0603-4N7-BT picture photo
Mfg. Part Number
ATFC-0603-4N7-BT
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 300MA 550 MOHM
Datasheet Download
ATFC-0603-4N7-BT.pdf
Availability of ATFC-0603-4N7-BT
QUANTITY
ATFC-0603-4N7-BT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATFC-0603-4N7-BT
Internal Part NumberEIS-ATFC-0603-4N7-BT
Material - CoreCeramic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATFC-0603-4N7-BT
Related LinksATFC-060, ATFC-0603-4N7-BT Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ATFC-0603-4N7-BT Details Description
Related parts for ATFC-0603-4N7-BT
CONN HEADER .062 6POS PCB TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE STAND ALONE 10TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG178 RS MIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
10POSMICROMNLASSY R/A THRU datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
12MM ASSY BLD 1X6 7CS LTG KEYB06 datasheet.pdf