GE Critical Power ATH030A0X3
ATH030A0X3 picture photo
Mfg. Part Number
ATH030A0X3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVER DC/DC 0.8 3.63V @ 30A SIP
Datasheet Download
ATH030A0X3.pdf
Availability of ATH030A0X3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATH030A0X3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATH030A0X3
Internal Part NumberEIS-ATH030A0X3
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package63
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.8 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series108W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case13-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.55" W x 0.50" H (50.8mm x 14.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATH030A0X3
Related LinksATH03, ATH030A0X3 Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATH030A0X3 Details Description
Related parts for ATH030A0X3
ROTARY SWITCH 10 POS SOLDER LUG datasheet.pdf
POWER CORD FAN T-TYPE 50" datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 250VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf