Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10TQ035SPBF
VS-10TQ035SPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10TQ035SPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 35V 10A D2PAK
Datasheet Download
VS-10TQ035SPBF.pdf
Availability of VS-10TQ035SPBF
QUANTITY
VS-10TQ035SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10TQ035SPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10TQ035SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10TQ035SPBF
Related LinksVS-10TQ, VS-10TQ035SPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10TQ035SPBF Details Description
Related parts for VS-10TQ035SPBF
MOSFET P-CH 6V 1.8A 8MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD R-R 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf