Amphenol Sine Systems ATM06-12SC
ATM06-12SC picture photo
Mfg. Part Number
ATM06-12SC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT 12POS
Datasheet Download
ATM06-12SC.pdf
Availability of ATM06-12SC
QUANTITY
ATM06-12SC Order Process
Ship out your order
Specifications of ATM06-12SC
Internal Part NumberEIS-ATM06-12SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesATM Series™
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Pitch-
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorGreen
FeaturesSealed
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATM06-12SC
Related LinksATM06, ATM06-12SC Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
ATM06-12SC Details Description
Related parts for ATM06-12SC
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME datasheet.pdf
DSUB MALE LEVER LOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A FIN datasheet.pdf
TWT,STR,NIB,PSA datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf