Atmel ATMEGA128-16AI
ATMEGA128-16AI picture photo
Mfg. Part Number
ATMEGA128-16AI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
ATMEGA128-16AI.pdf
Availability of ATMEGA128-16AI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATMEGA128-16AI Order Process
Ship out your order
Specifications of ATMEGA128-16AI
Internal Part NumberEIS-ATMEGA128-16AI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATmega
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATMEGA128-16AI
Related LinksATMEGA1, ATMEGA128-16AI Datasheet, Atmel Distributor
ATMEGA128-16AI Details Description
Related parts for ATMEGA128-16AI
XFRMR LAMINATED 2.4VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.535" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf