| Internal Part Number | EIS-ATMEGA162-16PU | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Atmel - megaAVR Microcontrollers | |
| PCN Design/Specification | Copper Bonding Wire 17/Oct/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 10 | |
| Series | AVR® ATmega | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 35 | |
| Program Memory Size | 16KB (8K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 512 x 8 | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 40-DIP (0.600", 15.24mm) | |