| Internal Part Number | EIS-ATMEGA168V-10AUR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Atmel - megaAVR Microcontrollers | |
| PCN Design/Specification | Die Rev & Add MFG Location 17/Nov/2015 | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Series | AVR® ATmega | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 23 | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |