| Internal Part Number | EIS-ATMEGA16M1-AU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | Atmel - megaAVR Microcontrollers | |
| PCN Design/Specification | Copper Bonding Wire 06/Jun/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,250 | |
| Series | AVR® ATmega | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | CAN, LIN, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT | |
| Number of I/O | - | |
| Program Memory Size | 16KB (8K x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 512 x 8 | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 11x10b; D/A 1x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |